Često postavljana pitanja (FAQ)

Evo nekoliko odgovora na uobičajena pitanja. Ako vam treba više informacija, kontaktirajte nas.

Da li je vaš med bez glutena i orašastih plodova?

Med je prirodno bez glutena i orašastih plodova, a tokom prerade i pakovanja primenjujemo stroge kontrole kako bismo sveli rizik od kontaminacije alergenima na minimum. Ipak, imajte na umu da ne vršimo redovno testiranje meda na prisustvo glutena ili orašastih plodova.

Da li deca mogu da konzumiraju Mānuka med?

Bebe mlađe od jedne godine ne smeju da konzumiraju med. U suprotnom, Mānuka med se smatra bezbednim za svu decu stariju od godinu dana, pod uslovom da nemaju zdravstvena stanja ili alergije koje ih sprečavaju da konzumiraju med.

Mogu li trudnice koristiti Manuka med?

Faktori koje treba uzeti u obzir prilikom odluke o konzumiranju meda tokom trudnoće uključuju nivo prirodnih šećera u medu, da li je pasterizovan i moguće alergije. Uvek je dobra ideja da se posavetujete sa svojim lekarom radi personalizovanog saveta.

Da li je vaš med halal sertifikovan?

Da, sav Haddrell’s med je halal sertifikovan od strane Federacije islamskih udruženja Novog Zelanda.

Da li je vaš med organski?

Naš med potiče iz košnica koje se nalaze u zabačenim predelima mānuka šuma na Novom Zelandu. Iako se proizvodi u netaknutoj, prirodnoj sredini, nije zvanično sertifikovan kao organski.

Kako mogu da prepoznam da li je Mānuka med autentičan?

Haddrell`s med je premium Mānuka brend, upakovan na Novom Zelandu, sa UMF™ sertifikatom.

Koliko meda treba da koristim kao zamenu za šećer?

Med je slađi od belog šećera, pa je obično potrebna manja količina meda da bi se postigla ista slatkoća. Ipak, slatkoća meda zavisi od njegove vrste, pa preporučujemo da isprobate različite količine kako biste pronašli idealnu zamenu u svom receptu.

Koliko Mānuka meda treba da konzumiram dnevno?

Iako Mānuka med ima jedinstvena svojstva, on je i dalje izvor prirodnih šećera. Zbog toga se preporučuje da se konzumira umereno i kao deo uravnotežene ishrane.

Postoje li negativni neželjeni efekti konzumiranja Mānuka meda?

Med je izvor prirodnih šećera. Generalno se preporučuje da se šećeri konzumiraju umereno, osim ako osoba nema zdravstveno stanje koje ne dozvoljava unos bilo kakvog šećera. 

Upozorenje: Bebe mlađe od 12 meseci ne smeju da konzumiraju med.

Koji faktori utiču na Mānuka med?

Prekomerna toplota može uticati na odnos između dva prirodna biomarkera – DHA i MGO. Zbog toga se preporučuje da se Mānuka med čuva na temperaturi između 18°C i 22°C.

Mogu li da pečem/kuvam sa Mānuka medom?

Pečenje sa Mānuka medom je svakako izvodljivo i dodaje prirodnu slatkoću i bogat ukus. U zavisnosti od budžeta, preporučujemo korišćenje meda sa nižom UMF™ vrednošću.

Koje su uobičajene upotrebe Mānuka meda?

Mānuka med se često konzumira kao užina – kašičicom ili u Snap pakovanjima. Takođe je popularan dodatak toplim napicima i koristi se kao prirodni zaslađivač umesto šećera. Dodaje slatkoću i aromu doručku – namažite ga na tost, umešajte u smuti, kašu ili dodajte u žitarice. Kada je potrebno, Mānuka med je odličan i za kuvanje i pečenje.

Koji je najbolji način za čuvanje meda?

Uslovi skladištenja zavise od lokalne klime. Preporučujemo da se med drži dalje od direktne sunčeve svetlosti i na temperaturi između 18°C i 22°C.

Da li med može da se pokvari?

Vremenom, med se ne kvari u meri koja bi predstavljala rizik po bezbednost hrane. Rok trajanja našeg Mānuka meda određuje se prema periodu važenja UMF™ vrednosti.

Zašto ne prodajete med u staklenim teglama?

Staklo je teže od plastike i može predstavljati veći rizik po bezbednost hrane. Naš med se izvozi širom sveta i pakuje u PET posude bez BPA (oslobođeno toksina), koje su lakše za transport i samim tim zahtevaju manje resursa.

Da li dodajete šećer u vaš med?

Ne, ne dodajemo šećer u naš med. On je 100% prirodan.

Zašto je Mānuka med skuplji od drugih vrsta meda?

Pčele sakupljaju nektar sa cvetova mānuka biljke kako bi proizvele med. Mānuka cvetovi cvetaju samo 2 do 6 nedelja tokom decembra, što pčelama ostavlja veoma kratak vremenski period za sakupljanje nektara.

Košnice se postavljaju u udaljene predele kako bi se dobio najkvalitetniji mānuka med. To zahteva visok nivo resursa tokom cele godine—za brigu o pčelama, zaštitu košnica i berbu meda u tom kratkom vremenskom okviru. Pristup tim zabačenim lokacijama često dodatno otežavaju vremenske nepogode.